روحانی: غنی‌سازی ۶۰درصد و به‌کارگیری سانتریفیوژ «IR۶» پاسخی به جنایت نطنز است

رئیس‌جمهور گفت: تمامی فعالیت‌های ما صلح‌آمیز و تحت نظر آژانس خواهد بود و غنی‌سازی ۶۰درصد ما هم صلح‌آمیز است و همه تحت نظر آژانس صورت می‌گیرد. هر روزی که آمریکایی‌ها به تعهدات خود بازگردند، ما همان روز به عین برجام برمی‌گردیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شنیدستم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز (چهارشنبه 25 فروردین) هیئت دولت اظهار داشت: امسال مردم عزیز ما در ایران و کشورهای جهان در موج بزرگی از کرونا گرفتار شدند و این‌جا برخی فکر می‌کنند چون عده‌ای به مسافرت رفتند دچار موج شدیم؛ الآن همه کشورها گرفتار شده‌اند و البته ترددها و دورهمی‌ها و عدم مراعات‌ها مؤثر است ولی دنیا با موج جدیدی مواجه شده است. بخش بهداشت و درمان ما بار سنگینی بر دوش دارد و ما قدردان آن‌ها هستیم و همه مسئولین کشور مسئولیت بزرگی دارند و باید کاری کنیم تا همه اصول اجرایی شود.

وی افزود: هر وقت مراعات مردم پروتکل‌ها به حد 90 درصد رسیده، اوضاع از نظر کرونا آرام شده و هرجا که رعایت‌ها کاهش یافته، شرایط به‌هم ریخته است و این هیچ استثنایی ندارد. همه مسئولیت داریم و کسی نمی‌تواند از بار مسئولیت فرار کند ولی اساس مبارزه با کرونا رعایت‌هاست.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: واکسن کرونا نقش بسیار مهمی دارد و البته ممکن است کسی واکسن زده باشد و مبتلا هم بشود ولی واکسن مصونیت بالایی از مرگ‌ومیر می‌دهد. حفظ جان مردم برای ما در اولویت است  و بعد باید گردش ویروس را قطع کنیم. واردات واکسن به‌عنوان یک وظیفه است و هر شرکت خصوصی، بیمارستان و هر کس می‌تواند از هر کجا واکسنِ مورد تأیید وزارت بهداشت را با ارز نیمایی وارد کند و به‌دست مردم برسد.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: همه باید تلاش کنیم که جنگ اقتصادی را قطع کنیم و برخی می‌گویند “دست ظالم باید قطع شود ولی خوب نیست در ماه اردیبهشت و خرداد صورت بگیرد و در ماه‌های بعد از آن باید باشد”؛ باید دست کسی را که زندگی مردم را گروگان گرفته و مردم را تحت فشار گذاشته است قطع کنیم و در این مهم نباید ساعتی معطل کرد.

وی ادامه داد: چرا از مذاکرات می‌ترسیم؟ مگر قرآن نمی‌گوید که حتی با کفار هم جدال احسن داشته باشید؟ ما قدرتمند هستیم و نباید خودمان را ضعیف ببینیم. می‌گویند “آمریکا روبه‌روی شماست”، ما قدرتمندیم و با او مذاکره می‌کنیم و همان‌طور که مذاکره کردیم و در برجام او را سر جای خود نشاندیم. برخی می‌گویند “ما توان مذاکره با ابرقدرت نداریم”؛ این حرف غلط است چرا که توانایی‌های زیادی داریم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه “ما منطق قوی داریم که می‌توانیم دشمن را مجاب کنیم و سر جای خود بنشانیم”، خاطرنشان کرد: مگر صدامیان با ما 8 سال جنگ نکردند؟ وقتی که لازم شد، امام(ره) اجازه مذاکره داد و در شهریور سال 1367 مذاکره را در ژنو با عراق شروع کردیم و دو سال طول کشید؛ آخر هم صدام چندین نامه را به مرحوم آقای هاشمی نوشت. ما با آن‌کسی که این همه کشتار کرد، مذاکره کردیم؛ با مذاکره مشکلی نداریم.

روحانی تصریح کرد: از مذاکره وین نترسید، برخی می‌ترسند و نگران هستند که مذاکره به نتیجه برسد و تحریم برداشته شود و در انتخابات تأثیر بگذارد؛ حل مسئله این‌قدر زود هم نیست. انتخابات ارزشمند و حضور مردم نیز مهم است ولی هیچ فرد و جناحی حق ندارد زندگی مردم را برای انتخابات به گروگان بگیرد. بگذارید مردم راحت زندگی کنند و تحریم برداشته شود و این به‌نفع مردم و همه است و کسی ضرر نمی‌کند. البته ما عجله نداریم؛ آماده‌ایم و حرف‌مان هم روشن است و می‌گوییم آمریکا باید به شرایط سال 2015 بازگردد و وقتی او تعهدات خود را اجرا کرد و ما دیدیم که درست است، به تعهدات خود عمل می‌کنیم.

وی ادامه داد: این‌که می‌بینید امروز اعلام کردیم سانتریفیوژ «آی‌آر6» را در نطنز فعال خواهیم کرد و یا اینکه غنی‌سازی را به 60 درصد خواهیم رساند، پاسخ به خباثت‌های آن‌هاست و نمی‌توانند علیه ملت ایران توطئه و در نطنز جنایت کنند و ما کاری نکنیم، ما دستان آن‌ها را می‌بُریم، یکی از دستا‌ن‌شان را با «آی‌آر6» و دیگری را با غنی‌سازی 60 درصد. اگر نسبت به فناوری صلح‌آمیز قانونی ایران که تحت نظارت آژانس است، اذیت کنند ما باز هم در چارچوب قانون عمل می‌کنیم، کار آن‌ها تروریسم هسته‌ای بوده و ما هم قانونی عمل می‌کنیم.

رئیس جمهور درباره حادثه اخیر در مجتمع غنی‌سازی نطنز خاطرنشان کرد: مردم بدانند اگر افرادی علیه ملت ما توطئه کردند و البته باید مقامات امنیتی و اطلاعاتی گزارشات نهایی را بدهند ولی ظاهراً جنایت صهیونیست‌ها است و اگر صیهونیست‌ها علیه ملت ما کاری کنند، پاسخ آن را خواهیم داد و اولین پاسخ این بود که ما به‌جای سانتریفیوژ «آی‌آر1»، «آی‌آر6» می‌گذاریم تا بفهمند که نمی‌توانند ما را از این قدرت بازبدارند؛ آن‌ها می‌خواهند دست ما در مذاکرات خالی بشود ولی با دست پُرتر در مذاکرات خواهیم بود.

روحانی یادآور شد: تمامی فعالیت‌های ما صلح‌آمیز و تحت نظر آژانس خواهد بود و غنی‌سازی 60 درصد ما هم صلح‌آمیز است و همه تحت نظر آژانس صورت می‌گیرد. هر روزی که آمریکایی‌ها به تعهدات خود بازگردند، ما همان روز به عین برجام برمی‌گردیم، به‌شرطی که در عمل ببینیم واقعاً عمل کردند، البته این هم زمان نمی‌برد و برخی چون بلد نیستند فکر می‌کنند این کار زمان‌بر است؛ ما می‌دانیم چقدر زمان می‌برد و هر وقت راستی‌آزمایی کردیم و وزیر نفت گفت “من نفت را می‌فروشم” و بیمه گفت کار انجام می‌شود و بانک مرکزی گفت “پول را به‌خوبی جابه‌جا می‌کنم”، عمل می‌کنیم.

وی ادامه داد: مسیری که امروز اتخاذ کردیم، مسیری است که مردم می‌خواهند، رئیس‌جمهور منتخب مردم است و 24 میلیون رأی مردم با رئیس‌جمهور حرف می‌زند، ما نظر مردم را تا لحظه آخر اجرا می‌کنیم. برخی می‌گویند “دولت حدود 100 روز فرصت دارد”؛ همان‌طور که در ماه اول عمل کردیم، در روزهای آخر عمل می‌کنیم. ما تحریم را در 100 روز اول شکاندیم و دست ما را باز بگذارید تا در 100 روز آخر دوباره تحریم را بشکنیم.

رئیس‌جمهور گفت: قرار ما با وزرا و مسئولین این است که تا لحظه آخر فعالیت کنیم و خواهید دید در تمام پنجشنبه‌های پیشِ‌رو افتتاح‌های مهم داریم و فردا هم رقم بزرگی افتتاح را شاهد خواهید بود. در بخش آب و برق در همین مدت کوتاه باقی‌مانده دولت تا ماه مرداد که ماه پایانی این دولت است، 173 طرح‌ مهم افتتاح خواهد شد؛ از جمله 5 سد ملی را تا مرداد افتتاح خواهیم کرد.

روحانی خاطرنشان کرد: دولت خود را متعهد می‌داند که به وظایفی که بر دوش دارد عمل کند؛ چارچوب مذاکرات ما را رهبر معظم انقلاب به‌خوبی مشخص کرده‌اند و ما در همان چارچوب فعالیت خودمان را ادامه می‌دهیم. طرف بدهکار ما عمدتاً آمریکاست، آمریکایی‌ها به تعهدات خود عمل کنند و دست از تحریم بردارند، خواهند دید که ما بعد از راستی‌آزمایی به تعهدات‌مان باز خواهیم گشت.

وی هم‌چنین در بخش دیگری از سخنان خود درباره واکسن کرونا اظهار داشت: ما واکسن‌های داخلی را تقویت می‌کنیم و عده‌ای می‌گفتند اجازه ندهیم 4 یا 5  مدل واکسن تهیه شود و فقط نسبت به تهیه یک واکسن اقدام کنیم اما مشورت کردیم و دیدیم که مشکلی در این زمینه وجود ندارد. البته پایه بعضی از واکسن‌ها فرق می‌کند ولی مؤسسات مختلف درحال تهیه واکسن هستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه لازم است همه کمک کنند تا واکسن به بازار بیاید، تصریح کرد: البته ممکن است واکسن داخلی  در تابستان به دست مردم برسد ولی در این مقطع واردات واکسن خارجی وظیفه ماست و وزارت بهداشت و درمان وظیفه خود را انجام می‌دهد.

روحانی هم‌چنین درباره برکات ماه مبارک رمضان گفت: این ماه، ماه برکت و مغفرت و ماهی است که در آن همه درب‌های بهشت باز می‌شود و درب‌های جهنم بسته است؛ همه در این روزها باید احساس کنیم که در فضای معنوی هستیم. ماه رمضان، ماهی است که در آن احساس امنیت و آرامش می‌کنیم و همه از سخن ناروا، تهدید و توهین دوری می‌کنند و به‌تعبیری ماه خوبی‌ها، احسان و رحمت است.

وی بیان داشت: ماه مبارک رمضان ماه احسان و نیکوکاری است و مردم در این ماه کمک‌های مؤمنانه را فراموش نکنند چرا که ثواب و اجر آن با سایر ماه‌ها قابل مقایسه نیست.

رئیس‌جمهور گفت: از وزرای مربوطه و به‌ویژه بخش اقتصادی می‌خواهم که در ماه مبارک رمضان برای رفاه و تهیه اقلام غذایی و معیشتی مردم بیش از ماه‌های گذشته تلاش کنند تا بتوانیم کاری کنیم که مردم در سختی نباشند. همه وزرا به‌ویژه بخش اقتصادی بسیج شوند تا مردم ماه رمضان را با سختی تجربه نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *