رییسی در گفت وگوی تلویزیونی: دولت توانست تورم را از ۶۰ به ۴۰ درصد کاهش دهد/نباید نوسانات دلار بر سفره مردم تاثیر بگذارد

رئیس جمهور با برشمردن شرایط کشور همزمان با آغاز کار دولت سیزدهم، یادآور شد: در زمینه کنترل تورم ما با مشکلات جهانی و منطقه ای مواجه شدیم، ولی در شش ماه اول دولت، کنترل تورم شد.

شنیدستم/ به گزارش ایسنا، سید ابراهیم رییسی در شب سالروز ورود بنیانگذار جمهوری اسلامی به کشور در گفت و گوی تلویزیونی با مردم با بیان اینکه امام(ره) برای همه ما الهام بخش است، گفت: امام(ره) یک شخصیت الهی و انقلابی بودو تا آخر عمر روحیه انقلابی خود را حفظ کرد. ایشان دین را احیاء کرد و حق بزرگی بر ما دارند.

معیشت یکی از مسایل محوری و مهم دولت است

رییس جمهور در ادامه سخنانش به مساله گرانی پرداخت و درباره افزایش قیمت اجناس از جمله مواد غذایی در ماه های اخیر اظهار کرد: معیشت یکی از مسایل محوری و مهم دولت است. در آغاز دولت، ۷۰۰ خانوار به خاطر کرونا داغدار می شدند که شرایط متفاوت شد و الان وضعیت صفر درباره تلفات داریم. با کسری بودجه مواجه بودیم که با افزایش درآمد واقعی بدون چاپ پول و استقراض از بانک مرکزی ، تلاش کردیم شرایط را تغییر دهیم. نزدیک۶۰ درصد تورم داشتیم که اکنون به۴۰ درصد رسیده است.


در شش ماه اول دولت، کنترل تورم شد
وی ادامه داد: در زمینه کنترل تورم ما با مشکلات جهانی و منطقه ای مواجه شدیم، ولی در شش ماه اول دولت، کنترل تورم شد ، با توجه به الزام قانونی برای عادلانه ساری یارانه ها و حذف ارز۴۲۰۰ تومانی، وضعیت تورمی ناشی از اصلاح اقتصادی ، مشکلاتی درست کرد که تلاش شد با پرداخت یارانه های دولت این وضعیت تا حدودی جبران شود و ثبات اقتصاددی ایجاد شود.

شرایط فعلی برای  مردم و دولت قابل قبول نیست
رییس جمهور در ادامه افزود: تلاش دولت برای حذف فقر مطلق و کاهش فاصله طبقاتی است اما شرایط فعلی برای مردم و دولت قابل قبول نیست. گرانی مواد غذایی دلایلی دارد که شناسایی شده و پیگیری می شود.

وی خاطرنشان کرد: در بعضی اقلام ثبات نسبی ایجاد شده، اما برای برخی اقلام این کار نشده است. بسیاری از اقلام سفره مردم، به قیمت دلار بستگی دارد که نباید اینگونه باشد. در حال تلاشیم این وضعیت تغییر کند و تغییر قیمت دلار روی سفره مردم تاثیری نداشته باشد .

وی افزود: به عنوان مثال  قیمت نهاده های دامی که وارداتی است  قیمت آن به دلار ارتباط دارد که این اشکالی در نظام اقتصادی ما است. سیاست دولت این است که قیمت آنچه در سفره مردم است به ثبات برسد که با تغییر قیمت دلار اقلام دچار نوسان نشود.

قیمت ۲۸۵۰۰ دلار ملاک خواهد بود
رییسی همچنین اظهار کرد: قیمت۲۸۵۰۰ دلار ملاک همه خواهد بود.۶۴ درصد افزایش واردات داشته ایم و از ارز آن استفاده کرده ایم. بیش از ۹۰ درصد کار صادرات و واردات با ارز نیمایی انجام می شود که قیمت آن۲۸۵۰۰ است. اگر کار تجارت همه با همین قیمت انجام شود، ثبات در قیمت ها ایجاد می شود.

رییس جمهور همچنین توضیح داد : افزایش قیمت ها مثلا در گوشت قرمز به خاطر قاچاق کالا به کشورهای همجوار هم هست و بخشی از آن به خاطر عدم عرضه است،  یعنی بخاطر تورم انتظاری، دام نگه داشته می شود و دامداران دام خود را برای افزایش قیمت ، عرضه نمی کنند.

روزانه ثبات در قیمت ها  را دنبال می کنم
رییسی در ادامه این گفت وگوی تلوزیونی با بیان اینکه من روزانه برای ایجاد ثبات در قیمت ها را دنبال می کنم، اظهار کرد: برخی نامه می نویسند یا پیام می دهند که از قیمت ها خبر دارید؟ ما قبل از همه از افزایش قیمت ها رنج می بریم. ما بی اطلاع نیستیم و آنچه موجب رنجش مردم مستضعف می وزد حتما موجب رنجش ما هم می شود.

وی اضافه کرد: در مجلس مصوب شد که کالابرگ اجرا شود، ولی زیرساخت آن فراهم نبود که چند ماه پیش در دولت شکل گرفت. مجلس می دانست باید زیرساخت آن باید فراهم شود. اگر ارز۴۲۰۰ هم ادامه می یافت، افزایش قیمت ها بیشتر رخ می داد، ولی با اجرای این شیاست، ثباتی در اقلام سفره مردم ایجاد شد. هر روزی که می گذرد برای ایجاد ثبات اقلام سفره مردم دیر می شود. ما دنبال ایجاد ثبات در سفره مردم هستیم.

رییسی همچنین درباره افزایش قیمت دلار گفت: این افزایش قیمت دلایل متفاوتی دارد که یک دلیل انتظارات تورمی است. همانطور که اغتشاشات ، کسب مردم را دچار مشکل کرد، علایم بدی هم به بازار داد که حتما بر قیمت دلار تاثیر گذاشت. این عامل فقط یک دلیل گرانی است. چطور تا تیر ماه قیمت کنترل شد، اما یکباره قیمت دلار افزایش یافت؟

ذخایر ارزی خوب و قابل اطمینانی داریم
وی تصریح کرد: به مردم اطمینان می دهم ذخایر ارزی خوب و قابل اطمینان داریم و هیچ گونه مساله نگران کننده ای نیست، چون پول فروش نفت باز می گردد. کار داد و ستد ما در بازار نیمایی است که صادرات ما به این سامانه می آید.

وی افزود: بیش از ۹۰ درصد ارز در امور تجاری در بازار نیمایی انجام می شود، ولی ارز بازار آزاد گاهی بر این  نود و چند درصد سایه می اندازد. باید به نحوی اقدام شود که قیمت بازار آزاد مدیریت شود تا به قیمت سامانه نیمایی برسد که در همین راستا اقدامات در حال انجام است.

وی تاکید کرد : بازار آزاد همیشه وجود داشته است، ولی ما باید به قیمت بانک مرکزی تاکید کنیم. همه صادرکنندگان موظف اند به زیر نظر بانک مرکزی، تعهدات خود را ایفا کنند. اگر این اتفاق بیفتد، ارز بازار خود را با قیمت بانک مرکزی نزدیک می کند.

دولت سیزدهم طرح رتبه بندی معلمان را پس از یازده سال اجرا کرد
وی همچنین درباره تاثیر درآمد فروش نفت بر وضعیت کشور، تصریح کرد:روزی که من در اولین جلسه دولت شرکت کردم، دولت من هنوز رای اعتماد نگرفته بود و با کابینه قبلی من جلسه داشتم. آنجا بحث این بود که حقوق مرداد را از کجا تامین کنیم؟ یک روز حقوق و دستمزد و پرداخت یارانه عقب نیفتاده است.

رتبه بندی معلمان پس از یازده سال اجرا شد. معوقات بازنشستگان اجرا شد. تعرفه گذاری پرستان اجرا شد. دو میلیون مودی مالیاتی افزوده شده است.

تلاش می کنیم کسری بودجه نداشته باشیم
وی ادامه داد: امسال به نحوی مدیریت شده است که تعارضی بین مصارف و منابع وجود نداشته باشد و کسری بودجه نباشد. بودجه مشکل دارد و باید در ساختار آن تغییر ایجاد شود . تلاش ما بر این است که با کسری بودجه مواجه نشویم‌ . در واقع از درآمد های دولت، کسری بودجه جبران می شود.

ریل گذاری در خنثی سازی تحریم ها به نتیجه رسیده است
رییس جمهور همچنین خاطرنشان کرد: قبل از این دولت رشد اقتصادی چهاردهم درصد بود در اسفند سال قبل به رشد نزدیک به پنج درصد رسیدیم. پاییز امسال رشد اقتصادی بیش از سه درصد است. رشد اقتصادی یعنی رشد تولید در بخش های مختلف صنعت، کشاورزی و معدن. سرمایه ثابت ما نزدیک به چهار درصد است. رشد تولید بیش از شش درصد است. رشد ابزار تولید بیش از پنج درصد است.

وی افزود: نرخ بیکاری از اول دولت که۸/۹ درصد بود به ۸/۲ درصد رسیده است. در ۱۱ استان نرخ بیکاری کاهش داشته است.

رشد اقتصادی هشت درصدی امکان پذیر است
رییسی همچنین تأکید کرد: ریل گذاری در خنثی سازی تحریم ها به نتیجه رسیده است. هدف‌گذاری ما درست بوده است. هدف گیری ما برای رشد هشت درصدی است و در بودجه سال و برنامه هفتم بعد رشد ما همین عدد گنجانده شده است. کشور با وجود تهدیدها و تحریم ها، زمینه رشد اقتصادی دارد. اگر دولت به منویات رهبری و برنامه توسعه پایبند باشد، رشد اقتصادی هشت درصدی برای ما امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *