افزایش ۱۲۰ میلیون متر مکعبی تولید گاز تا ۵ سال آینده

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: تا سال آینده ۱۲۰ میلیون متر مکعب به تولید گاز این شرکت اضافه خواهد شد، به‌دلیل شرایط ناترازی گاز کشور از سه میدان دی، آغار و طوس با اعتبارات داخلی تولید اولیه را خواهیم داشت که در سال ۱۴۰۲ حدود ۱۰ میلیون متر مکعب به تولید اضافه می‌شود.

به گزارش شنیدستم، مهدی حیدری امروز در حاشیه بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نشست خبری  با بیان اینکه این شرکت در سه گوشه شمال شرق، غرب و جنوب با مرکزیت شیراز در کشور مشغول فعالیت است، اظهار کرد: حجم عظیمی از تولید گاز و نفت کشور در این ۱۴ استان کشور به‌ویژه در فصل زمستان انجام می‌شود. یک سوم تولید گاز کشور در نفت مناطق مرکزی محقق می‌شود که سهم عظیمی از این محصول راهبردی را شرکت نفت مناطق مرکزی تولید می‌کند.

وی با بیان اینکه عمده نفت تولیدی شرکت در استان‌های غربی در میدان‌های خشت و سروستان و سعادت‌آباد تولید می‌شود، گفت: تولید شرکت سهم عمده‌ای در ارزآوری و ارزش‌افزوده برای کشور و پوشش‌دهنده ناترازی گاز کشور دارد و به همراه شرکت نفت و گاز پارس دو شرکت عظیمی هستیم که تولید گاز کشور را انجام می‌دهیم و بر همین اساس تمرکز راهبردی بر روی این دو شرکت است.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین بسته‌ها، ۱۵ بسته گازی است که ۴ میلیارد دلار سرمایه می‌طلبد و در ۵ سال آینده در بازه‌های زمانی مختلف روزانه بیش از ۱۲۰ میلیون متر مکعب به تولید گاز کشور اضافه می‌کند که به اندازه ۵ فاز پارس جنوبی به تولید شرکت نفت مناطق مرکزی افزوده می‌شود که رقم بسیار قابل توجهی بوده، از سویی اسفناک است زیرا روزانه ۱۲۰ میلیون متر مکعب گاز فقط در استان تهران مصرف می‌شود که خود بحرانی برای تولید گاز است.

حیدری با بیان اینکه با وجود برنامه‌های افزایش تولید گاز در کشور اگر با همین شیب مصرف افزایش پیدا کند باز هم با بحران روبه‌رو خواهیم بود، اظهار کرد: در بخش نفت توسعه میدان‌های نفتی به‌وِیژه مشترک با عراق از جمله در نفت‌شهر را داریم و به‌دنبال مطالعه ویژه این میدان هستیم تا اگر راهی داشته باشد، افزایش تولید از آن محقق شود. در میدان دهلران که میدان مشترکی است، تمرکز ویژه‌ای شده تا با یک شرکت داخلی که تأمین کننده اعتبار پروژه بود مذاکرات انجام شود و قرارداد به‌زودی امضا می‌شود.

وی با بیان اینکه امسال توسعه میدان دانان، تقویت فشار وراوی و هما در استان فارس و دهلران در ایلام و تولید زودهنگام از دی و آغار و توس از جمله فعالیت‌های ما در این سال خواهد بود، گفت: ۵ مرکز در نفت مناطق مرکزی نیاز به جمع‌آوری گازهای مشعل دارد که شامل نفت‌شهر، چشمه‌خوش، سرکان مالکو و دو هاب دیگر در استان فارس شامل خشت و سروستان و سعادت‌آباد می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران طرح‌های مینی ان‌جی‌ال را برای سرمایه‌گذاری جذاب برشمرد و تأکید کرد: با ۱۲ الی ۲۵ میلیون دلار می‌توان برای بسته مینی ان‌جی‌ال سرمایه‌گذاری کرد و بازگشت سرمایه بسیار زودهنگامی دارد و با اجرای ۵ بسته به این شکل می‌توان با حداکثر ۳ میلیون متر مکعب جمع‌آوری گاز در روز، مشعل‌سوزی را به صفر رساند.

حیدری میدان‌های توسعه‌نیافته نفتی را متمرکز در غرب کشور برشمرد و تصریح کرد: دو طرح توسعه در قالب آی‌پی‌سی واگذار شده و از تعهدهای ما خارج است با این حال فاز دوم میدان آذر و فاز تکمیلی میدان دانان با ۱۱ هزار بشکه افزایش تولید و تکمیل میدان نفتی خشت به‌همراه دو طرح آی‌پی‌سی ذکر شده بالای ۲۰۰ هزار بشکه به تولید نفت شرکت می‌افزاید.

وی در تشریح بسته‌های گازی که بناست در طول ۵ سال آینده توسعه یابد، گفت:  ۱۵ بسته گازی شامل میدان توس در استان خراسان باباقیر در استان ایلام و بیستون در استان کرمانشاه سرخون، دی، آغار، ارم، پازر، خارتنگ، گردان و شامیر در استان فارس و یک میدان در استان بوشهر در منطقه نایبند عسلویه با نام میدان وارد مدار می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت مرکزی با بیان اینکه  به‌دلیل شرایط خاص ناترازی گاز، تولید از سه میدان دی، آغار و توس با اعتبارات داخلی شرکت به‌صورت زودهنگام انجام خواهد شد و در نظر داریم برای زمستان ۱۴۰۲ تا روزانه ۱۰ میلیون مترمکعب از میدان دی و برای سال ۱۴۰۳ نیز از میدان خارتنگ ۱۰ میلیون مترمکعب در روز تولید اضطراری داشته باشیم، گفت: مجموع سرمایه‌گذاری ۱۵ بسته تولید گاز ۳.۶ میلیارد دلار است و این مقدار از طریق قراردادهای ای‌پی‌سی‌اف و با سرمایه‌گذار داخلی و خارجی تأمین می‌شود.

حیدری با بیان اینکه در زمستان گذشته توانستیم با شوریجه و سراجه نزدیک به یک فاز پارس جنوبی یعنی بیش از ۲۶ میلیون مترمکعب در روز تولید گاز داشته باشیم. در واقع در کنار کلانشهر تهران میدان شوریجه برای استان‌های شمالی کشور و در شرق سراجه برای استان‌های شمال شرق به تأمین گاز کشور کمک کردند. میدان‌های مختار، بانکول، و غزل‌تپه مناسب ذخیرسازی گاز است در این موارد در حال بررسی و تخمین و تخصیص اعتبار هستیم و با در نظر گرفتن فاز دوم سراجه و شوریجه به‌صورت اولیه ۸ میلیارد دلار در مجموع نیاز سرمایه‌ای برای توسعه داریم.

به گفته وی در تولید تجهیزات درون چاهی و سرچاهی شرکت‌های ایرانی را فعال کردیم و برای چاه‌های کم‌بازده با پارک قرارداد خوبی بستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *