روز های آتی نقشه کرونا «قرمزتر» و رو به سیاهی می‌رود

وزیر بهداشت با بیان اینکه برآورد ما این است که هفته جاری و هفته آتی نقشه قرمزتر و حتی به سمت سیاهی می‌رود، گفت: امروز دچار گرفتاری جدید و موج سهمگینی شده‌ایم که به مراتب از موج‌های قبلی گرفتارترمان خواهد کرد.

سعید نمکی وزیر بهداشت در ارتباط زنده تلویزیونی با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در کشور، اظهار داشت: بنده قبل از پایان سال به شکل‌های مختلف نسبت به وضعیت موجود به مسئولان و مردم هشدار دادم و آن را با زبان‌های مختلف گاهی با تهدید، گاهی خواهش و تمنا و گاهی با قسم دادن بیان کردم تا مردم به مسافرت نروند تا گرفتاری‌های جدیدی ایجاد نشود.

وی ادامه داد: با تلاش توانستیم موج سوم را در کشور مهار کنیم و با این که یک ماه ویروس موتاسیون یافته کرونا در خوزستان ما را گرفتار کرده بود مرگ‌ها را نزدیک به 50 تا 60 نفر رسانده و نگه داشتیم. بنده عرض کردم اگر دقت نکنیم فروردین و بهار سختی خواهیم داشت .

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: پیش بینی و برآورد می‌شد که در اجرای طرح شهید سلیمانی از 25 اسفند لغایت 18 فروردین عمل کرده و خانه به خانه دنبال مبتلایان بگردیم و شعله‌ها را خاموش کنیم و در این شرایط می‌توانیم مطمئن شویم بهار آرام‌تری داشته باشیم 

نمکی گفت: اما اگر این کار را نکنیم و جمعیت سیال و جابجا کننده‌ای داشته باشیم،و از نقاط گرفتار به کم گرفتار منتقل شوند، بهاری بسیار سخت و تابستانی مطابق آن داشته باشیم اما عرایض بنده به دلایل مختلف مورد توجه قرار نگرفت. 

نمکی اظهار داشت: در کل کشور متأسفانه آمار بستری‌ها رو به فزونی است؛ به طوری که در بسیاری از شهرها مسؤولان دانشگاه‌های علوم پزشکی احساس سخت و سنگینی از بار بیماری و کمبود امکانات که ممکن است به وجود آید دارند. خیز شتاب‌دهنده عمودی در خصوص بیماران سرپایی داریم و آنچه حاصل صف‌های مرغ و خرید مایحتاج شب عید و دورهمی و سفر بود، دیده می‌شود.

وی با بیان این که هفته آینده منتظر خیز سنگین‌تر از موارد بستری در کشور هستیم، گفت: متأسفانه تقریبا همه استان‌ها در یک خیز شتاب دهنده بی‌وقفه جلو می‌روند و متأسفانه برای مهار آن برای همکارانی که 14 ماه تلاش کردند روزهای سختی خواهد بود.

وزیر بهداشت اظهار داشت: بنده عرض کردم تاب آوری مردم مهم است، اما تاب آوری کادر بهداشت و درمان که یک روز نیز روز خوبی نداشتند بسیار مهم‌تر است. کادر سلامت بی صدا و آرام چند خیز پشت سر هم را با همه مضائق مادی  وتحریم اداره کرده و نفس‌شان درنیامد و عده‌ای گفتند اگر خیز  چهارم نیز آمد، اینها باز این بار را می‌کشند؛ در حالی که خیز سخت‌تری است.

نمکی با اشاره به وضعیت مناطق مختلف کشور از نظر رنگ بندی در 18 فروردین، یادآور شد: در این روز نقاط قرمز افزایش یافته و نقاط آبی بسیار نایاب شده و زرد و نارنجی نیز در حال گسترش است. برآورد ما این است که هفته جاری و هفته آتی نقشه قرمزتر و حتی به سمت سیاهی می‌رود و خیلی سهمگین بود که امروز متأسفانه 258 نفر جان خود را از دست دادند. تعدادی که در طول مدت 3-2 هفته تعداد مرگ‌ها به 5 برابر رسیده است.

وی اضافه کرد: در 14 فروردین 47 شهر قرمز ما به 257 شهر افزایش پیدا کرد و این نشان می‌دهد به سمت روزهای بدتری می‌رویم، ضمن این که رعایت پروتکل‌ها به 58 درصد رسیده و این ارتباط مستقیمی با تعداد ابتلا، بستری و مرگ و میرها دارد. به هر  تقدیر امروز دچار گرفتاری جدید و موج سهمگینی شدیم که به مراتب از موج‌های قبلی گرفتارتر خواهد کرد.

وزیر بهداشت گفت: البته قرار بر این نیست که به دلیل عدم همراهی عده‌‌ای، مردم را تنها بگذاریم و بنده به عنوان متولی سلامت خودم را مکلف می‌دانم به مردم آرامش بدهم و در اوج گرفتاری با کمک همکاران خود با تمام قدرت در خدمت مردم هستیم.

نمکی با اشاره به توصیه‌هایی برای مسؤولان استانی و مردم ابراز داشت: اول این که همه رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، استانداران و همه کسانی که دست اندرکار هستند، باید پروتکل‌ها و قضایای مربوط به آن را به شدت جدی بگیرند و با هر پروتکل‌شکنی به شدت مقابله کنند؛ دوم این که از مردم عزیز می‌خواهم در رعایت دستورالعمل‌ها همراهی بیشتری کنند. ضمن این که مراکز جامع سلامت 16 و 24 ساع ته را در کل کشور فعال کرده‌ایم.

وی با تأکید بر این که هر عطسه و سرماخوردگی را باید در ابتدا کرونا تلقی کرد مگر خلاف آن ثابت شود، گفت: ابلاغ کرده‌ایم تا تخت‌های بیشتری آماده کنند و همانطور که در سه پیک گذشته عمل کردیم نخواهیم گذاشت بیماری بدون تخت رها شود، ضمن این که رئیس جمهور و سازمان برنامه و بودجه پیگیر موضوع هستند تا در روزهای آینده تعدادی تخت آماده کنیم و مردم از امکانات جدید ما استفاده کنند.

وزیر بهداشت با اشاره به کمک‌رسانی نیروهای مسلح و بخش‌های مختلف کشور خواستار شد: نیروهای مسلح، بخش خصوصی و همه دستگاه‌هایی که امکان کمک دارند تقاضا می‌کنم ما را تنها نگذارند ضمن این که از همه اهل دل و نیک نفس که در نزد خدا قرب و عزتی دارند می‌خواهیم ما را برای عبور از این موج سهمگین دعا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *