سازمان حج‌ و زیارت را دریابید!!!

✍️یادداشت

چندماه از آغاز به کار دولت انقلابی سیزدهم گذشته و با استقرار وزرا و کابینه، تغییرات مدیریتی در سطوح معاونت وزارت‌خانه‌ها و رؤسای سازمان‌ها نیز آغاز شده، اما تاکنون تکلیف ریاست یکی از مهمترین سازمان‌های کشور که ارتباط مستقیمی با بخش زیادی از جامعه دارد، روشن نشده است.

سازمان حج و زیارت به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های وزارت ارشاد است، که متولی اصلی زیارت‌های خارج از کشور، حج و عتبات عالیات، در حوزه اجتماعی، فرهنگی و مذهبی بوده و از اهمیت خاصی برخوردار است و می‌توان گفت بخش زیادی از جامعه اسلامی ایران که شوق زیارت و تقویت معنویت دارند به نوعی با این سازمان در ارتباط هستند.

شرایط خاص حج که عمدتا با فرازونشیب و اتفاقات گوناگونی همراه بوده و چندسالی است تعطیل شده، زیارت عتبات عالیات در کشور عراق، اربعین و سیل خروشان عاشقان حسینی(ع) که مدیریت خاصی می‌طلبد، بازگشایی اعزام زائران به سوریه و… همگی از حوزه‌های مهم و اثرگذاری هستند که نیازمند اقدامات فوری و مدیریت مدبرانه هستند.

ارتباط مستقیم حوزه حج و زیارت با اقتصاد نیز از اهمیت خاصی برخوردار است که موجب رونق اشتغال، گردشگری مذهبی، صنعت هتل‌داری، حمل و نقل و… می‌شود که طی دو سال اخیر با شیوع ویروس کرونا و کم‌شدن اعزام‌ها به حج و عتبات‌ عالیات دچار رکود شده است.

بنابراین در شرایط حساس کنونی که موج کرونا در حال فروکش کردن و بازگشت به شرایط عادی هستیم، با استقرار دولت انقلابی که تقویت ارزش‌های مذهبی و باورهای دینی یکی از اهداف آن است، ضرورت دارد در این سازمان با استقرار مدیری باتجربه، همراه با دولت، آشنا به این حوزه و همراه روحیه جهادی و انقلابی، نسبت به عبور از این شرایط سخت اقدام نماید.

ضمن اینکه لازم است برای این سازمان از مدیران آشنا با مدیریت‌ بحران بهره برد که عمدتا این حوزه گاهی همراه با اتفاقات غیرقابل‌ پیش‌بینی و غیرمنتظره در بخش‌هایی مانند: حمل و نقل، اسکان، تدارکات، سلامت، روادید و… همراه است که نیازمند مدیریت مدبرانه است و طبعا مدیرانی که این شرایط را تجربه نکرده باشند، با عدم مدیریت صحیح منجر به شکل‌گیری بحران‌های بزرگ می‌شوند.

برخورداری از توان و مهارت دیپلماسی و تعامل سازنده با مسئولان و سفرای کشورهای هدف هم یکی دیگر از ویژگی‌های لازم جهت مدیریت سازمان حج و زیارت است که نقش مهمی در پیشبرد امور این مجموعه دارد.

بنابراین در شرایط فعلی ضروری است که وزیر محترم ارشاد نسبت به انتخاب مدیری باتجربه، هماهنگ با وزیر و همراه با بعثه مقام معظم رهبری، آشنا به این حوزه با روحیه جهادی و انقلابی اقدام نموده تا این سازمان بتواند به جایگاه واقعی و تاثیرگذار خود بازگشته و شاهد بازگشایی حج، اعزام به عتبات عالیات و از هم‌اکنون برنامه‌ریزی و فراهم نمودن زیرساخت‌ها و تمهیدات لازم جهت اربعین سال آینده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *