وزیر نفت: ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت تولید می کنیم/ آمریکا هیچ چراغ سبزی نشان نداده است

وزیر نفت با اشاره به اینکه امروز بیش از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کنیم، گفت: در حال برنامه‌ریزی برای افزایش تولید نفت هستیم که برای آن هم در جهان مشتری داریم.

شنیدستم/ به گزارش تسنیم، جواد اوجی گفت: با تلاش‌های شبانه‌روزی دولت سیزدهم در دو سال اخیر، اقدام‌ها و دستاوردهای مطلوبی در همه حوزه‌ها رقم خورده آن هم در شرایطی که تحریم‌ها تشدید هم شده است.

وی با اشاره به اینکه وجود 87 میلیون میعانات گازی روی آب‌های خلیج فارس و نزدیکی به ورود به فصل سرما و تأمین گاز کشور پاشنه آشیل دولت در ابتدای کار دولت سیزدهم بود، گفت: از آنجا که بازاریابی برای میعانات گازی در دولت گذشته انجام نشده بود، با اجاره و خریداری کشتی حجم زیادی از میعانات را روی آب ذخیره شده بود و شاهد بودید که کشور در زمستان 1399 با قطعی برق به دلیل کمبود سوخت نیروگاه‌ها روبرو بود زیرا برای کاهش تولید میعانات، تولید گاز را کم کرده بودند.

تراز میعانات گازی منفی است

وزیر نفت تصریح کرد: اما با کار شبانه‌روزی همه متخصصان صنعت نفت، امروز تراز ما در حوزه میعانات گازی منفی است یعنی هم‌اکنون متقاضی میعانات گازی ما چه در داخل و چه از خارج افزایش یافته است که تولید 760 هزار بشکه‌ای ما جوابگو نیست.

اوجی ادامه داد: سالانه 430 میلیون دلار اجاره کشتی‌ها برای نگهداری میعانات روی آب بود که همه این کشتی‌ها با دیپلماسی انرژی دولت سیزدهم و بازاریابی و نرخ مطلوب به فروش رفت و حتی یک سنت ما نیز در بانک‌ها مسدود نشده است.

وی با بیان اینکه امروز بیش از 3 میلیون و 300 هزار بشکه نفت تولید می‌کنیم، اظهار کرد: در حال برنامه‌ریزی برای افزایش تولید نفت هستیم که برای آن هم در جهان مشتری داریم؛ همه اینها در شرایط سخت تحریم‌ها انجام شده و آمریکا هیچ چراغ سبزی نشان نداده و در این مدت آمریکا 223 تحریم دیگر نیز اضافه کرده است.

وزیر نفت، بهره‌برداری از فاز دوم پالایشگاه آبادان به ظرفیت 210 هزار بشکه، افتتاح واحد گازوئیل پالایشگاه اصفهان به ظرفیت روزانه 20 میلیون لیتر، بهره‌برداری از فاز 11 پارس جنوبی پس از 22 سال و صادرات 16 میلیارد دلاری محصولات پتروشیمی در سال 1401 را از دستاوردهای وزارت نفت دولت سیزدهم در دوسال اخیر برشمرد.

اوجی با اشاره به اینکه قرارداد طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی در نقطه مرزی از میدان مشترک گازی 22 سال در این صنعت دست به دست می‌شد، افزود: با ابتکار و محاسبات و بررسی‌های کارشناسی انجام شده، سکوی 12C که در نقطه ای با بهره‌وری پایینی بود جابجا شد و روی فاز 11 قرار گرفت و سرانجام این فاز در این دولت به بهره‌برداری رسید.

تأمین گاز بیش از 140 هزار واحد صنعتی در کشور

وی با اشاره به سفر به روسیه به‌عنوان نخستین دارنده ذخایر گازی جهان اظهار کرد: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در مجمع بین‌المللی «هفته انرژی روسیه» اعلام کرد که گاز روسیه در اروپا تحریم شده و قیمت گاز در جهان و اروپا 30 درصد افزایش یافته و بخشی از بازارهایمان را از دست داده‌ایم و تصمیم گرفته‌ایم که گازرسانی را برای مردم انجام دهیم و برنامه داریم که یک میلیون خانوار را گازرسانی کنیم.

وزیر نفت تأکید کرد: امروز 27.5 میلیون مشترک از نعمت گاز برخوردارند و پیش از انقلاب تنها یک روستا گازرسانی شده بود و امروز نزدیک 39 هزار و 700 روستا از نعمت گاز در کشور بهره‌مند هستند. هرجا خط لوله گاز کشیده شده باشد، عمرانی و آبادانی را به همراه دارد.

اوجی ادامه داد: گاز بیش از 140 هزار واحد صنعتی از سوی شرکت ملی گاز ایران تأمین می‌شود.

وی به دستاوردهای مطلوب دولت سیزدهم در بخش‌های مختلف نیرو، راه و شهرسازی، نفت و … اشاره کرد و گفت: دولت در کارهای زیرساختی اساسی واقعا تلاش کرده است و به‌طور جد رئیس‌جمهوری و دولت به دنبال این هستند که کارهای اساسی و کلیدی که در دهه 90 بلاتکلیف و ناتمام مانده بودند، انجام شود.

وزیر نفت با بیان اینکه پارسال 12 میلیارد دلار پروژه‌های نیمه تمام نفتی به بهره‌برداری رسید، افزود: امسال 15 میلیارد دلار پروژه‌های نیمه‌تمام به بهره‌برداری می‌رسد.

آمار رشد اقتصادی نشان‌دهنده کارنامه دولت است

اوجی به رشد اقتصادی و عملکرد دولت اشاره و اظهار کرد: براساس آمار بانک مرکزی و برنامه بودجه، عملکرد دولت در زمینه رشد اقتصادی 7.6 درصد در سه ماهه بهار بوده و براساس مرکز آمار گروه نفت و گاز 19.8 رشد اقتصادی داشته است و این کارنامه دولت است.

وی افزود: معیشت مردم نیز که دغدغه رهبر معظم انقلاب، رئیس‌جمهوری و همه دولت است نیز ان‌شاالله حل خواهد شد.

وزیر نفت با بیان اینکه کشور در تأمین منابع ارزی هیچ‌گونه مشکلی ندارد، گفت: ذخایر ارزی کشور، فروش و بازگشت پول به کشور مطلوب است.

اوجی درباره کمک‌های وزارت نفت در قالب مسئولیت اجتماعی تصریح کرد: کل دو دوره دولت گذشته، شاید 2 هزار میلیارد تومان هم مسئولیت اجتماعی درهشت سال نداشته است؛ وزارت نفت دولت سیزدهم طی دو سال اخیر 20 هزار میلیارد تومان پروژه‌های رفاهی، آبرسانی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی و ورزشی در سراسر کشور به ویژه استان‌های نفت خیز و گازخیز تعریف کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *