اقتصاد مقاومتی باید جایگزین تفکر غربی شود

دکتر محمد شریف ملک زاده ، برای برون رفت از بن بست اقتصادی نه تنها نسخه خارجی و غربی نمی پیچد بلکه آن را خسران اقتصاد کشور می داند و می گوید که فرمول اقتصاد مقاومتی باید جایگزین فرمول و تفکر غربی بشود و حتما باید به آن توجه شود.

به گزارش شنیدستم، دکتر محمد شریف ملک زاده ، برای برون رفت از بن بست اقتصادی نه تنها نسخه خارجی و غربی نمی پیچد بلکه آن را خسران اقتصاد کشور می داند و می گوید که فرمول اقتصاد مقاومتی باید جایگزین فرمول و تفکر غربی بشود و حتما باید به آن توجه شود.
این استاد دانشگاه در یک سخنرانی به انگشت یک استاد که برای منبت کاری روی صنایع دستی به کار رفته است اشاره می کند و می گوید که انگشت این استاد منبت کار اندازه هزاران کارگاه مکانیکی می ارزد چون هیچ چیزی نمی تواند جایگزین هنرهای سنتی و کارهای دستی شود، کشور ما درحال توسعه است اما ساختار آن دچار چالش است اگر دولت مردان و بزرگ مردان ما می خواهند در علم مدیریت و علم اقتصاد موفق شوند ، نباید از اقتصاد و شیوه ای که چهل سال گذشته تعریف شده استفاده کنند این شیوه نمی تواند ما را به یک کشور توسعه یافته نزدیک کند.چرا؟ چون فرمول هایی که تعریف شده است فرمول هایی است که نمی تواند گره از مشکلات کشور باز کند چون بیشتر این علوم قدیمی شده است و در شرایط حال حاضر به درد ما نمی‌خورد .
این تئورسین علم مدیریت در ادامه می افزاید که به نظر من برای برون رفت از اقتصاد به گل نشسته باید فرمول اقتصاد مقاومتی جایگزین فرمول تفکر غربی شود و حتما هم باید به آن توجه شود. همه فکر می‌کنند اقتصاد مقاومتی یک گزارش کار است که داری فایل می باشد و باید ثبت و ضبط شود و در اختیار عموم گذاشته شود بنده با صراحت می گویم که هرگز اینطور نیست چون نظر رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی این است که به اقتصاد درون زا یعنی همین اقتصادهایی که به آن توجه نشده است توجه کنیم نه اقتصادی که به قول معروف تعریف شده و مکانیکی است. متاسفانه ما کمتر به دانسته های خودمان در اطراف و محیط توجه کرده ایم.
رئیس اتحادیه دانشگاه های جهان در آسیای مرکزی و خاورمیانه در پایان می گوید که در واقع اقتصادی که بر اساس داشته ها و بایسته هایی که در داخل کشور و در مکان هایی که کمتر در کشور شناخته شده و در مکان هایی که کمتر توسعه یافته است را شناسایی کرده و آنها را به یک نشان اقتصادی در داخل کشور تبدیل کنیم.
همانند منطقه ای در سیستان و بلوچستان، منطقه آزاد در چابهار؛ منطقه ی آزاد چابهار ما دارای جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردی است که می تواند تجاری سازی اقتصادی بشود و مکان های دیگر در ایران همینطور.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *